سفارش تبلیغ
صبا

بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند

اهمیت و حقیقت روزه

 

اهمیت روزه

شاید مهمترین عمل در ماه مبارک رمضان که در روایات ما به عنوان ماه میهمانی خداوند متعال معرفی شده است «روزه» باشد، چه اینکه اعمال مختلف در ماه رمضان به دو دسته تقسیم می شوند: اعمال واجب و اعمال مستحب. اعمالی مانند تلاوت قرآن، مناجات و دعا و سایر اعمالی که به خصوص در ماه مبارک رمضان بیان شده است مستحب و البته مهم می ‏باشند و نباید از آن‏ها غفلت کرد، ولکن این مسلّم است که اعمال مستحب در مقایسه با اعمال واجب از اهمیت کمتری برخوردارند، زیرا در صورت انجام ندادن اعمال واجب، انسان مورد مؤاخذه و عقاب الهی قرار خواهد گرفت، ولی در رابطه با اعمال مستحب یا به طور کل مؤاخذه‏ ای در بین نیست و یا اینکه به مراتب آسان ‏تر از مؤاخذه نسبت به اعمال واجب است. پس مهمترین عملی که به خصوص ماه مبارک رمضان مطرح می ‏شود «روزه» است، چه اینکه واجب بوده و ترک آن، هم مجازات دنیایی داشته که همان کفاره و قضا باشد و هم در صورت عدم توبه، مجازات اخروی را در پی خواهد داشت.

علاوه بر این با مراجعه به آیات و روایات اهمیت «روزه» و به خصوص روزه ماه رمضان کاملاً مشخص می‏ شود. در اینجا تنها به این نکته اشاره می ‏کنیم که در روایات متعددی روزه به همراه چهار مورد دیگر پایه‏ های اصلی اسلام معرفی شده ‏اند که این در واقع به این معناست که اگر دین اسلام را همچون ساختمان و بنایی در نظر بگیریم، روزه یکی از ارکان و پایه‏ های آن است و ترک آن به منزله فروریختن یکی از پایه ‏های این ساختمان است و موجب می‏ شود تا این بنا نیز فروریخته و دیگر استوار نباشد. در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است:

 بُنِیَ الْإِسْلَامُ عَلَى خَمْسَةِ أَشْیَاءَ عَلَى الصَّلَاةِ وَ الزَّکَاةِ وَ الْحَجِّ وَ الصَّوْمِ وَ الْوَلَایَة 1.

اسلام بر پنج چیز بنا شده است: 1- نماز 2- زکات 3- حج 4- روزه 5- ولایت [ائمه «علیهم‏ السلام»].

 روزه هدیه الهی

ماه رمضان ماه فضل و رحمت خداوند متعال است و ماه میهمانی او می‏باشد. در خطبه معروف شعبانیه پیامبر اعظم «صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏آله» این ماه را اینگونه معرفی می‏نمایند:

 أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَیَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَیَّامِ وَ لَیَالِیهِ أَفْضَلُ اللَّیَالِی وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ هُوَ شَهْرٌ دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَى ضِیَافَةِ اللَّهِ وَ جُعِلْتُمْ فِیهِ مِنْ أَهْلِ کَرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُکُمْ فِیهِ تَسْبِیحٌ وَ نَوْمُکُمْ فِیهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُکُمْ فِیهِ مَقْبُولٌ وَ دُعَاؤُکُمْ فِیهِ مُسْتَجَابٌ فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّکُمْ بِنِیَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ یُوَفِّقَکُمْ لِصِیَامِهِ وَ تِلَاوَةِ کِتَابِه‏ 2.

ای مردم! همانا ماه خداوند، همراه با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما می‏ آید، این ماه نزد خداوند با فضیلت ‏ترینِ ماه‏ هاست و روزهایش بهترینِ روزها و شب­ هایش بهترین شب­ هاست و ساعات این ماه بهترین ساعات است، این ماه ماهی است که در آن به میهمانی خداوند دعوت شده‏ اید و در این ماه جزو کسانی قرار گرفته‏ اید که خداوند آن‏ها را گرامی می ‏دارد، نفَس ‏های شما در این ماه تسبیح حساب می ‏شود و خوابیدنتان در آن، به عنوان عبادت ثبت می‏ گردد و عمل شما در آن قبول شده و دعای تان مستجاب است، پس با نیت‏ های صادق و قلب‏ های پاک، از خداوند، از پرورگارتان بخواهید تا شما را به روزه گرفتن در این ماه و تلاوت کتابش موفق بدارد. 

از اخلاق انسان‏های کریم به دور است که میهمان خود را در رنج و سختی بیفکنند و به دوش او کارهایی را بگذارند که صرفاً برای او مشقت و زحمت دارد، حال ممکن است، خداوند متعال که هر کریمی به اسم کریم او تأسی و اقتدا نموده است، ماه رمضان را ماه میهمانی قرار دهد و مؤمنین را بوسیله روزه، حتی در گرم ترین روزهای سال صرفاً به رنج و سختی بیندازد تا ایشان به این وسیله بندگی خود را ثابت نمایند؟ هرگز! چنین امری از ساحت خداوند کریمی که بیشترین محبت را نسبت به بندگان مؤمن خود دارد و آن‏ها را در ماه رمضان میهمان خود نموده است به دور است.

پس باید دانست که روزه نیز هدیه‏ ای است الهی که حق تعالی در این میهمانی باشکوه برای بندگان مؤمن خویش در نظر گرفته است و در واقع خداوند مهربان و کریم در ماه رمضان قرار است بوسیله روزه از بندگان خویش پذیرایی نماید.

 حقیقت روزه

بسیاری از افراد تصور می ‏کنند که اصل روزه ‏داری، خودداری از خوردن و آشامیدن و چند مورد دیگر است و روزه ‏دار به کسی گفته می‏شود که از این موارد اجتناب نماید و البته شایسته است که فرد روزه ‏دار از آنچه که نزد خداوند متعال زشت و قبیح است، بپرهیزد و به طور کل مواظب اعضا و جوارح خود باشد؛ ولکن با مراجعه به روایات می‏ بینیم که این تصور، تصور صحیحی نیست و در واقع روزه، مجموعه‏ ای است از مواظبت‏ ها که اگر هر کدام از آن‏ها از بین برود اثری را که خداوند برای این مجموعه مواظبت‏ ها معین فرموده است محقق نخواهد شد، البته خودداری از خوردن، آشامیدن و ... موجب می ‏شود تا قضا و کفاره از عهده مکلف برداشته شود، ولی این به معنای این نیست که فرد نزد خداوند نیز روزه‏ دار به حساب ‏آید. در روایتی از امام صادق «علیه ‏السلام» آمده است:

 إِنَّ الصِّیَامَ لَیْسَ مِنَ الطَّعَامِ وَ الشَّرَابِ وَحْدَهُ ثُمَّ قَالَ قَالَتْ مَرْیَمُ «إِنِّی نَذَرْتُ لِلرَّحْمنِ صَوْماً 3» أَیْ صَوْماً صَمْتاً [وَ فِی نُسْخَةٍ أُخْرَى أَیْ صَمْتاً] فَإِذَا صُمْتُمْ فَاحْفَظُوا أَلْسِنَتَکُمْ وَ غُضُّوا أَبْصَارَکُمْ وَ لَا تَنَازَعُوا وَ لَا تَحَاسَدُوا قَالَ وَ سَمِعَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) امْرَأَةً تَسُبُّ جَارِیَةً لَهَا وَ هِیَ صَائِمَةٌ فَدَعَا رَسُولُ اللَّهِ (ص) بِطَعَامٍ فَقَالَ لَهَا کُلِی فَقَالَتْ إِنِّی صَائِمَةٌ فَقَالَ کَیْفَ تَکُونِینَ صَائِمَةً وَ قَدْ سَبَبْتِ جَارِیَتَکِ إِنَّ الصَّوْمَ لَیْسَ مِنَ الطَّعَامِ وَ الشَّرَابِ قَالَ وَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع) إِذَا صُمْتَ فَلْیَصُمْ سَمْعُکَ وَ بَصَرُکَ مِنَ الْحَرَامِ وَ الْقَبِیحِ وَ دَعِ الْمِرَاءَ وَ أَذَى الْخَادِمِ وَ لْیَکُنْ عَلَیْکَ وَقَارُ الصِّیَامِ وَ لَا تَجْعَلْ یَوْمَ صَوْمِکَ کَیَوْمِ فِطْرِکَ 4.

روزه، تنها خودداری از خوارکی و آشامیدنی نیست؛ سپس حضرت فرمودند: جناب مریم «سلام‏ الله‏ علیها» فرمود: همانا برای خداوند رحمن روزه‏ای را نذر می‏ کنم، یعنی روزه ای که دارای صمت و خاموشی همراه تفکر است نذر می‏ کنم [در نسخه دیگری آمده است: یعنی صمت نذر می‏ کنم] پس زمانی که روزه گرفتید زبان­ هایتان را حفظ کنید و چشم هایتان را به زیر اندازید و با یکدیگر نزاع نکنید و به یکدیگر حسد نورزید، حضرت ادامه دادند: پیامبر خدا «صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله» شنیدند که زنی به کنیزش ناسزا می ‏گوید و حال آنکه آن زن روزه ‏دار بود، پیامبر خدا «صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله» غذایی را خواستند و به آن زن فرمودند: [از این غذا] بخور! زن گفت: من روزه ‏دار هستم، حضرت پاسخ دادند: چه طور روزه‏ دار هستی و حال آنکه کنیزت را ناسزا گفتی؟ همانا روزه، خودداری از خوراکی و آشامیدنی نیست. امام صادق «علیه‏ السلام» فرمودند: زمانی که روزه می ‏گیری، باید گوش و چشمت نیز از حرام و زشتی روزه بگیرد و مراء و بحث‏ های بی ‏نتیجه، و آزار دادن خدمتگذار را رها کن، و [در هنگام روزه ‏داری] باید وقار روزه را داشته باشی و نباید روزی را که روزه گرفته‏ ای، مانند روزی قرار دهی که روزه ‏دار نیستی. 

حقیقت روزه همان بندگی کامل نسبت به خداوند متعال است و مجموعه ‏ای است از مراقبت‏ ها و مواظبت ‏های فردی و اجتماعی و شاید به همین جهت است که قرآن کریم نتیجه روزه‏ داری را تقوا بیان می‏ کند، چه اینکه تقوا همان کمال بندگی نسبت به حق تعالی است. قرآن کریم می‏فرماید:

 یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ 5.

اى افرادى که ایمان آورده‏ اید! روزه بر شما نوشته شده، همان‏گونه که بر کسانى که قبل از شما بودند نوشته شد تا پرهیزکار شوید.

 

در روایتی از امام صادق «علیه ‏السلام»، که به نظر می ‏رسد همان روایت قبل است ولی به صورت مبسوط نقل شده است، حقیقت روزه و حدود روزه کامل به این شکل بیان شده است:

بی ‏گمان روزه، تنها دست کشیدن از طعام و آشامیدنى نیست و براى آن شرطى است که تنها با رعایت آن، روزه کامل می‏ گردد و آن شرط، سکوتی است که از تفکر درونی نشأت گرفته باشد ... پس هنگامى که روزه گرفتید زبان خود را از دروغ نگه دارید و دیدگانتان را از ناروا فرو پوشید، با یکدیگر نزاع مکنید و بر هم حسد مبرید و غیبت یکدیگر را نکنید و با هم بحث ‏های جدلی نکنید و دروغ نگویید و با همسر خود آمیزش نکنید، و با یکدیگر به اختلاف نپردازید و نسبت به هم خشمگین نشوید و دشنام و ناسزا مگویید و القاب زشت بر یکدیگر مگذارید و با هم دشمنى و جنگ مکنید و بر یکدیگر ستم نورزید و بی ‏خردى مکنید و از هم دل گیر مشوید. از یاد خدا و نماز غفلت مکنید و ملازم سکوت و خاموشى و بردبارى، پایدارى و راستى و دورى از بدکاران باشید. و از سخن ناروا و دروغ و افتراء و دشمنى و گمان بد و غیبت و سخن چینى اجتناب ورزید و چنان باشید که گویى قیامت و آخرت را در منظر خود و مرگ را در پیش روى دارید و چشم به راه تحقق وعده‏ هاى الهى باشید و براى لقاء خداوند توشه برگیرید و بر شماست مراعات آرامش و وقار و خضوع و خشوع و چونان بنده‏ اى که از کیفر مولایش می ‏هراسد براى خدا شکستگى پیشه کنید در حالى که از عقوبت او در هراس و اضطراب و به رحمت او امیدوار و مشتاقید و باید که دل­ هایتان را از عیب ­ها پیراسته کنید و باطن ­هایتان از حیله‏ ها پاک باشد و جسم را از پلیدی­ ها پاکیزه کنی و باید از غیر خدا بیزارى جویی و در روزه ‏ات ولایت خداوند را داشته باشی و بوسیله صمت و خاموشیِ برخواسته از تفکر دورنی، در همه جهات از هر آنچه که خداوند از آن نهی نموده است در آشکار و نهان [بر حذر باشی] و در برابر خداوند در آشکار و نهان همانگونه که حقش هست خاشع باشی و جانت را در روزه ‏داریت به پیشگاه خداوند تقدیم بداری و دلت را براى او از هر چیز فارغ کرده و خود را بر آنچه خداوند فرمان داده و به انجام آن فراخوانده بگمارى. پس چون این اعمال را به طور کامل انجام دهی حقیقت روزه را براى خداوند بجا آورده‏ای و آنچه را که خداوند به آن امر فرموده بنا کرده ‏ای، اما اگر از این اعمال که برایت بیان داشتم بکاهى، به همان مقدار از فضل و ثواب روزه‏ات کاسته خواهد شد. به راستى روزه، تنها دست کشیدن از طعام و آشامیدنى نیست بلکه خداوند آن را مانعى در برابر رفتار و گفتارى که روزه را باطل می ‏کند قرار داده است. چه کم‏اند روزه‏ داران و چه بسیارند کسانی که [فقط] گرسنگی می‏کشند6.

در بعضی از روایات غیر از اموری که از نظر فقهی موجب بطلان روزه می‏شود، مواردی را موجب افطار و یا از بین رفتن ثواب روزه دانسته ‏اند که بیان کننده مواردی هستند که روزه کامل و حقیقی را از بین می‏برند. در روایتی از امام باقر «علیه ­السلام» آمده است:

 إِنَّ الْکَذِبَةَ لَتُفَطِّرُ الصَّائِمَ وَ النَّظْرَةَ بَعْدَ النَّظْرَةِ وَ الظُّلْمَ قَلِیلَهُ وَ کَثِیرَهُ 7.

یک دروغ، نگاه [حرام] بعد از نگاه اول، و ظلم کردن چه کم باشد و چه زیاد، موجب از بین رفتن روزه می‏ شود.

و یا در روایت دیگری درباره تأثیر غیبت بر روزه از پیامبر اعظم «صلی ­الله ­علیه ­وآله» اینگونه نقل شده است:

الصَّائِمُ فِی عِبَادَةٍ وَ إِنْ کَانَ عَلَى فِرَاشِهِ مَا لَمْ یَغْتَبْ مُسْلِماً8.

روزه‏ دار دائماً در حال عبادت است، حتی اگر [فقط] بر فرش خود نشسته باشد، [البته] مادامی که از مسلمانی غیبت نکرده باشد.

 حال که تا اینجا به حقیقت روزه پی بردیم توجه به این مطلب خارج از لطف نیست؛ همانگونه که گذشت روزه هدیه‏ ای است از ناحیه خداوند کریم و مهربان و همچنین روزه مجموعه‏ ای از مواظبت‏ ها و مراقبت‏ ها است و خودداری از خوردن و آشامیدن تنها جزیی از این عطا و هدیه الهی است، حال آیا این نشانه لئامت و پستی انسان نیست که هدیه‏ ای از ناحیه کریم مطلق به او برسد و او تنها جزئی از آن هدیه را بردارد و باقی را پس زند؟ آیا این محروم ساختن خود از این مواهب بی شمار حقتعالی نیست؟ بزمی است با شکوه از ناحیه کریمی حکیم، گر گدا کاهل بود تقصیر صاحب خانه چیست؟!

 حجة الاسلام والمسلمین محمدحسین رضا زاده

 استاد جامعه علمیه امیرالمؤمنین (ع)  

  

1 کافی: ج2/ص19

2 فضائل الأشهرالثلاثة: ص 77

3 مریم: 26

4 کافی: ج4/ص88

5 بقرة : 183

6 وسائل ‏الشیعة ج:10 ص: 166

7 وسائل ‏الشیعة ج:10 ص: 165

8 کافی: ج4/ص64


احادیث مرتبط با ماه مبارک رمضان

  1- رمضان و افزایش حسنات

   پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند:

شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَزَّوَجَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ یُضاعِفُ اللّه‏ُ فیهِ الحَسَناتِ وَ یَمحو فیهِ السَّیِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَکَةِ؛

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است که خداوند در آن حسنات را مى‏افزاید و گناهان را پاک مى‏کند و آن ماه برکت است.

بحار الانوار(ط-بیروت) ج93 ، ص340 - فضایل الاشهر الثلاثه ص95

2- روزه خوارى

امام صادق (علیه السلام) فرمود:

من افطر یوما من شهر رمضان خرج روح الایمان منه؛

هر کس یک روز ماه رمضان را (بدون عذر)، بخورد،  روح ایمان از او جدا مى شود

(وسائل الشیعه، ج 7 ص 181، ح 4 و 5 _ من لا یحضره الفقیه ج 2 ص 73، ح 9)

3- رمضان ماه خدا

امام على (علیه السلام) فرمود:

شهر رمضان شهر الله و شعبان شهر رسول الله و رجب شهرى؛

رمضان ماه خدا و شعبان ماه رسول خدا و رجب ماه من است.

(وسائل الشیعه، ج 7 ص 266، ح 23)

4- رمضان ماه رحمت

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:

هو شهر اوله رحمة و اوسطه مغفرة و اخره عتق من النار؛

رمضان ماهى است که ابتدایش رحمت است و میانه‏اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم.

(بحار الانوار، ج 93، ص 342)

5- فضیلت ماه رمضان

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:

ان ابواب السماء تفتح فى اول لیلة من شهر رمضان و لا تغلق الى اخر لیلة منه؛

درهاى آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده مى‏شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.

(بحار الانوار، ج 93، ص 344)

6- اهمیت ماه رمضان

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:

لو یعلم العبد ما فى رمضان لود ان یکون رمضان السنة؛

اگر بنده «خدا» مى‏دانست که در ماه رمضان چیست [چه برکتى وجود دارد] دوست مى‏داشت که تمام سال، رمضان باشد.

(بحار الانوار، ج 93، ص 346)

7- قرآن و ماه رمضان

امام رضا (علیه السلام) فرمود:

من قرا فى شهر رمضان ایة من کتاب الله کان کمن ختم القران فى غیره من الشهور؛

هر کس ماه رمضان یک آیه از کتاب خدا را قرائت کند مثل اینست که درماههاى دیگر تمام قرآن را بخواند.

(بحار الانوار ج 93، ص 346)

8- زکات فطره

امام صادق (علیه السلام) فرمود:

ان من تمام الصوم اعطاء الزکاة یعنى الفطرة کما ان الصلوة على النبى (صلى الله علیه و آله) من تمام الصلوة؛

تکمیل روزه به پرداخت زکاة یعنى فطره است، همچنان که صلوات بر پیامبر (صلى الله علیه و آله) کمال نماز است.

(وسائل الشیعه، ج 6 ص 221، ح 5)

9- بهار قرآن

امام محمد باقر علیه السلام:

لکل شیء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان؛

هرچیز بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.

(اصول کافی / ج2 / « کتاب فضل القرآن » « باب نوادر » حدیث 9 و 10)

10-  ماه رمضان و قرائت قرآن

 پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله):

أکثِروا فیهِ (شَهرِ رَمَضانَ) مِن تِلاوَةِ القُرآنِ.

در ماه [رمضان] قرآن را بسیار تلاوت کنید.

فضائل الأشهر الثلاثة - ص 95. ماه خدا ج1- ص326-ح444

 

11-  دعای روزه دار

 پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله):

اَلصّائِمُ لا تُرَدُّ دَعوَتُهُ.

دعاى روزه ‏دار رد نمى ‏شود.

مراقبات ماه رمضان – ص76- ح 66

 

12-  ماه رمضان و لیالی قدر

 امام صادق (سلام الله علیه) :

قَلبُ شَهرِ رَمَضانَ لَیلَةُ القَدرِ.

شب قدر، قلب ماه رمضان است.

مراقبات ماه رمضان – ص354- ح 247

13-  وجه تسمیه ماه ر مضان

 قال رسولُ اللّهِ صلى الله علیه و آله :

إنَّما سُمِّیَ الرَّمَضانُ لأنَّهُ یَرمَضُ الذُّنوبَ.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمودند : رمضان، بدین سبب رمضان نامیده شده است که گناھان را مى سوزاند.

میزان الحکمه، روایت 7441

14- نگویید رمضان بگویید ماه رمضان

 قال رسولُ اللّهِ صلى الله علیه و آله :

لا تَقُولُوا رَمَضانَ فإنَّ رَمَضانَ إسمٌ من أسماءِ اللهِ تعالی، ولکن قُولُوا: شَهرُ رَمَضانَ


پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمودند : نگویید: رمضان؛ چون رمضان یکى از نام ھاى خداى متعال است، بلکه بگویید: ماه رمضان.

میزان الحکمه، روایت 7442

15- دور شدگان از رحمت الهی

 قال رسولُ اللّهِ صلى الله علیه و آله :

مَن لَم یُغفَر لَهُ فی رمضانَ ففِی أیِّ شَهرٍ یُغفَرُ لَهُ؟!

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: کسى که در رمضان آمرزیده نشود، در کدام ماه آمرزیده خواھد شد؟

میزان الحکمه، روایت 7459

 

 


نقش انتخابات در خلق حماسه سیاسی و اقتصادی

 

خانجانی مدرس گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد دماوند در پنجمین سخنرانی پیرامون مسائل انتخاباتی کشور در جمع نمازگزاران واحد دماوند ، برگزاری انتخابات را برای اعتلای میهن اسلامیمان بسیار مهم دانست .

نمایش تصویر در وضیعت عادی

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری (مدظله) امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری کردند که یکی از بخش هایی که باعث تبلور حماسه سیاسی می شود ، انتخابات خرداد ماه امسال است که می تواند زمینه ساز حماسه اقتصادی نیز باشد.

استاد گروه معارف واحد دماوند افزود : انتخابات یکی از فرصت هایی است که هم برای دشمن فرصت است و هم برای مردم ما؛یعنی در هر صورت نتیجه آن و تحولاتی که در کشور انجام می شود می تواند برای همه فرصت باشد. به عنوان مثال در زمان صدام ، او به وضعیت آشفته سیاسی کشور و مسئولینی نظیر بنی صدر نگاه کرد وپس از رصد اوضاع ایران ، تصمیم به حمله به ما را گرفت ؛بنابراین شخص رییس جمهور و نحوه موضع گیری او در مسائل مختلف از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

استاد خانجانی با اشاره به نحوه شکل گیری انقلاب های رنگی بیان داشت : سرچشمه انقلاب های رنگی ، همین فرصت های انتخاباتی بوده است که با شعارهایی نظیر تقلب در پی انحراف مسیر انتخابات بوده اند.

وی افزود : دشمن 3 هدف اصلی را دنبال می کند ؛ نخست اینکه انتخابات با حد اقل مشارکت و حضور کم رنگ مردم برگزار شود، دوم از امنیت خوبی برخوردار نباشد و در نهایت نامزدی رای بیاورد که تمایلات شرقی وغربی به آنها داشته باشد . بنابراین ما باید با آگهی کامل مخالف رای و نظر دشمنان اسلام عمل کنیم.

   


نقش دانشگاه آزاد اسلامی در خلق مشارکت سیاسی

 

در چهارمین سخنرانی در نمازخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند ،دکتر عبدا... راسخی از اساتید هیات علمی گروه حقوق در خصوص نقش دانشگاه آزاد اسلامی در خلق مشارکت سیاسی سخنرانی نمود.

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 دکتر راسخی در ابتدای بحث به توضیح کلمه (( مشارکت )) از دید اندیشمندان مختلف پرداخت و اظهار داشت : دکارت معتقد است من هستم و فکر می کنم پس باید تاثیر گذار باشم ؛ بنابراین مشارکت یعنی سهیم شدن   در تصمیم گیری ها .

وی گفت : در مشارکت ، سهیم شدن در قدرت تصمیم گیری و ایجاد فرصت های برابر و زندگی بهتر پیش می آید. مشارکت سیاسی یعنی افراد به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روند سیاسی جامعه تاثیر گذار هستند . 

 راسخی ادامه داد :  دو عامل در مشارکت سیاسی تاثیر گذار است : نگرش نخبگان و آگاهی جامعه ؛ نخبه چه کسی است ؟

نخبه صاحب ثروت ، قدرت اجرایی و فکر است وصاحبان فکر و قدرت اجرایی از دانشگاه ها بر می آیند؛ بنابراین بین نخبگان مختلف در جامعه باید ارتباط برقرار کرد .

آگاهی نیز در دانشگاه بوجود می آید ودانشگاه می تواند جامعه را به سمت شرکت در انتخابات سوق دهد. وی افزود ؛ فاصله بین دنشگاه و جامعه باید کم شود.

جامعه ما در حال گذار است و می تواند مشارکتی باشد و در این نوع جامعه نقش نخبگان بسیار مهم است . دانشگاه می تواند نهادهای اجتماعی سیاسی   مثل NGO ها ، نهاد ها ، احزاب و سیاسیون را متحد و فعال کند و با آگاهی دادن به جامعه  به طرف انتخاب اصلح      حرکت بدهد.

بنابراین دانشگاه می تواند در جامعه مفید عمل کند و به مسائل و مشکلات جامعه پاسخگو باشد.

 


سومین سخنرانی انتخاباتی در واحد دماوند

تاثیر انتخابات در آینده کشور

دانشجویان خوش فکر و باهوش هستند و با نگاه آرمان گرایانه تمام فعالیتها را رصد می کنند. شیخی مدرس درس دفاع مقدس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند ضمن بیان این جمله،اندیشه قشر فرهیخته دانشگاهی را اعتلا و همبستگی کشور دانست.

نمایش تصویر در وضیعت عادی

 

استاد واحد دماوند در ادامه افزود:کاندیداهای ریاست جمهوری،وظایف و شرایطی دارند؛از جمله وظایف کاندیداها داشتن نگاه دین مدارانه،توجه به آرمانهای امام و رهنمودهای رهبری،توجه ویژه به خون شهدا و ایثارگران،برنیانگیختن طمع دشمنان،داشتن طرح و برنامه و توجه به نیازهای مردم،تبری از جریانات شرق و غرب،تکیه بر اسلام ناب و نداشتن مطامع قدرت طلبانه.

وی افزود:وفاداری به مردم،اعتمادبه مردم،نقش آفرینی برای مردم،اخلاق مداری،جلوگیری از تخریبها و جلوگیری از صرف هزینه های زیاد ازشرایط کاندیداهای ریاست جمهوری محسوب می شود.

شیخی اظهار داشت:حضور حداکثری ما در انتخابات،پشتوانه نظام است و باعث افزایش قدرت چانه زنی های هرچه بیشتر و بهتر ما در مسائل بین المللی خواهد شد.در زمان دفاع مقدس نیز همینگونه بود و کوچکترین عملیات نظامی ما درجبهه باعث افزایش قدرت چانه زنی دیپلماتهای ما در خارج از کشور می شد.

 


سخنرانی دکتر محمود صفری در مورد بررسی جایگاه شورای نگهبان

   دکتر محمود صفری رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در دو روز سخنرانی پیاپی در نماز خانه مجتمع شماره یک این دانشگاه ، جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی را بررسی نمود. وی با عنایت به تاکید امام خمینی (ره) به تدوین قانون اساسی و بازنگری مجدد آن در سال های بعد اظهار داشت : اصول 91 الی 100 قانون اساسی مربوط به معرفی شورای نگهبان و شرح وظایف این نهاد است.

 

 نمایش تصویر در وضیعت عادی

دکتر صفری وجود 6 نفر حقوقدان و 6 نفر فقیه آگاه به زمان و همچنین 15 اصل از قانون که به شرح وظایف شورای نگهبان می پردازد را بیانگر جایگاه بسیار مهم و حائز اهمیت این شورا دانست . رییس واحد دماوند در ادامه ملاک ها و نشانه های انتخاب اصلح در یک حکومت اسلامی را از نظر گاه احادیث و روایات بررسی نمود .

 

نمایش تصویر در وضیعت عادی

دکتر صفری گفت : شخصی که به دنبال ثروت و قدرت نباشد و همه چیزرا فدای قدرت و ثروت نکند ، در زمینه عدالت اجتماعی به سمت فقرا بروند و به مسائل آنها رسیدگی کنند وروح مقاومت و استکبار ستیزی داشته باشد. وی ادامه داد:  رابطه سالم با کشور های دیگر و امتیاز ندادن به دیگران ( استفاده از مشورت دیگران از لحاظ اقتصادی با دانشگاهیان و از لحاظ مذهبی با مراجع) ،فضای سیاسی و اجتماعی کشور را در چار چوب قانون پیش ببرد ،انتقاد پذیری ، جلوگیری از تکبر وغرور ، اجرای کامل قانون ، ولایت پذیری ، گزینشی و قوم و خویشی عمل نکردن ، پرهیز از تجمل ،اخلاص و کار برای خدا ،اعتدال و میانه روی و عدم افراطی گری ،عذر خواهی و جبران خطا ،رعایت حقوق مردم در کلیات و جزئیات ، عقل افزایی و چیدن درست نیروها ، احترام به استقلال کشور ، فداکاری و ایثارگری ، حفظ ارزش ها ، حفظ کرامت افراد ، امید دادن به جامعه ، توبه و اصلاح پذیری ، توجه به اشتغال و سرمایه گذاری ،راستگو بودن ، مبارزه جدی با فساد ، نرمش در تربیت انسانها ، سختگیری در عدالت ، اجرای برنامه های مجلس ، توجه به سیاست های علمی و دانشگاهی ، تنظیم سیاست های آینده کشور در صنعت و کشاورزی ، تعامل با   سایر قوا ، استفاده از تجربیات مسئولین سابق ملی و دیگر کشورها ،همه و همه از خصوصیات و نشانه های یک رییس جمهور موفق است.

 


ویژه برنامه های انتخاباتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند

 مشارکت در انتخابات و تعیین سرنوشت سیاسی هر کشوری در گرو شرکت مردم در انتخابات است. هرچه به 24 خرداد ماه روز سرنوشت ساز انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر می شویم ، شور و شوق انتخاباتی در بین مردم و اقشار مختلف جامعه پررنگ تر می شود .

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند نیز از این مقوله مستثنی نیست. دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد دماوند در روز های اخیر اقدامات مختلفی را در جهت دعوت دانشگاهیان به حضور در انتخابات انجام داده و برنامه هایی نظیر برگزاری سخنرانی ها ، اطلاع رسانی در سایت ، نصب بنر و پوستر و ارسال پیامک پیرامون حضور در انتخابات را در برنامه کاری خود دارد.

جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی، تاثیر انتخابات در آینده کشور از دیدگاه مقام معظم رهبری (مدظله)، نقش دانشگاه آزاد اسلامی در خلق حماسه سیاسی و تاثیر حضور حداکثری بر سیاست های برون مرزی عناوین 4 سخنرانی انتخاباتی است که به ترتیب توسط دکتر محمود صفری رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند ، شیخی مدرس درس دفاع مقدس ، راسخی مدرس حقوق و خانجانی از اساتید گروه معارف اسلامی تبیین می شود.

نصب پوستر و بنرهایی با مضمون معیارهای انتخاب اصلح از دید امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله) ، درج سخنان رهبر معظم در خصوص انتخابات در سایت دانشگاه و ارسال پیامک در روز های پایانی نزدیک به انتخابات برای هزاران دانشجو از دیگر برنامه های واحد دماوند در زمینه انتخابات است.


برگزاری مراسم تجلیل از زوج های جوان دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی

همزمان با 13 رجب سالروز ولادت با سعادت امام علی (ع) و در جوار حرم حضرت عبد العظیم الحسنی (ع) مراسم تجلیل از زوج های جوان دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند با حضور دکترصمد مومن بالله معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و مسئولین واحد دماوند به میزبانی دانشگاه تهران پردیس قرآن و حدیث  برگزار شد.

نمایش تصویر در وضیعت عادی

در ابتدای این مراسم دکتر مومن بالله در سخنانی ضمن تبریک ولادت امام علی (ع) و تجلیل از زوج های دانشجو به جهت  عمل به سنت رسول ا... (ص) اظهار داشت : ازدواج شما در سن جوانی و عمل به سنت رسول خدا (ص) جای تقدیر و تشکر دارد. وی ادامه داد از توجه واحد دماوند به سنت ازدواج دانشجویی و عملیاتی کردن آن تقدیر کرد و نکاتی از زندگی مشترک 35 ساله خود را برای حضار بیان نمود .

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از زوج های جوان خواست   با توکل به خدا و سعی و تلاش برای کسب روزی حلال تلاش کنند و نگران سختی های نباشند.

دکتر مومن بالله توجه به سبک زندگی با عنایت به زندگی ائمه اطهار و حتی بزرگان حال حاضر نظیر امام خمینی (ره) را موجب موفقیت و بهروزی در تمامی مراحل زندگی نظیر ادامه تحصیل ،کار و آینده فرزندان دانست.

 داشتن تفاهم ، بالابردن آستانه تحمل،اعتماد به یکدیگر ،صحبت در موردمسائل مختلف و توجه نکردن به سخنان بیهوده دیگران،از دیگر مواردی بود که معاون فرهنگی دانشگاه آزاد به آنها اشاره نمود.

 در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین احمدی رییس دفتر فرهنگ اسلامی واحد دماوند ضمن خیر مقدم به حضار ، برگزاری این مراسم در جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) را موجب تبرک و برکت زندگی مشترک زوجین دانست و گزارشی مختصری از برگزاری مراسم ازدواج های دانشجویی در سال های قبل ارائه داد.

نمایش تصویر در وضیعت عادی

حجت الاسلام والمسلمین تراشیون کارشناس تربیتی رادیو معارف در پایان این مراسم کارگاه آسیب شناسی روابط زناشویی را برگزار نمود که با استقبال دانشجویان مواجه شد .